<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

"Beceremiyorsanız bırakın Çinliler yapsın"

beceremiyorsaniz-birakin-cinliler-yapsin-

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapımına 2006 yılında başlanan ancak mühendislik hataları yüzünden açılışı 4. kez ertelenen Berlin-Brandenburg Willy Brandt Uluslararası Havalimanı’yla ilgili skandallar Alman medyasını kızdırdı.
08 Ocak 2013 Salı 13:32

Daha önce açılış tarihi olarak bu yılın ekim ayı gösterilmişti ancak bu tarih de ertelendi ve havalimanının gelecek yıl ortalarına açılabileceği duyuruldu. Maliyetlerin de buna bağlı olarak artacağı açıklandı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINI DA BIRAKACAK MISINIZ?

Skandalın ardından havalimanı denetleme kurulu başkanlığını yürüten Berlin Belediye Başkanı Klaus Wowereit buradaki görevinden istifa etti. Koltuğunu Brandenburg eyaleti Başbakanı Mathias Platzeck’e bıraktı.

Ancak yaşanan skandal Almanları öfkelendirirken, Alman medyası da sorumluları istifaya çağırdı. Özellikle Berlin’e hükümet eden Belediye Başkanı Wowereit’ın belediye başkanlığı görevini de bırakmasını istedi.

BIRAKIN ÇİNLİLER YAPSIN

En ilginç başlık ise Bild gazetesinden geldi. İnternet sitesindeki haberinde Bild, “Yıkın bu havalimanını ve bırakın Çinliler yenisini yapsın.” şeklindeki ifadelere yer verdi.

Almanya’nın “prestij projesi” olarak görülen Berlin havalimanının tam anlamıyla “Almanya’nın yüzünü kızartacak bir skandala dönüştüğüne” dikkat çeken gazete, Çinlilerin havalimanlarını nasıl hızlı ve hatasız yaptığını aktardı.

“Sorumlular büyük baskı altında, peki neden radikal bir çözül getirilmesin? Yıkın bu havalimanını ve Çinli mühendisleri getirin onlar yenisini yapsın.” diyen Bild, Çin’de yapılan havalimanı projelerini de gündeme getirdi.

ÇİNLİLER 2015'E KADAR 230 HAVALİMANI YAPACAK

Buna göre, Çin’in başkenti Pekin’deki havalimanının yılda 77,7 milyon yolcu kapasitesi var ve yapımında da hiç bir problem çıkmadı. Ayrıca açılan üçüncü terminal İngiltere’nin Heathrow havaalanının beş terminalinden daha büyük ve 3 yıl 9 ayda tamamlandı.

Çinliler ayrıca 2015 yılına kadar ülke genelinde 230 havalimanı daha inşa edecek ve bunların yapım zamanları Avrupalıları bile hayrette bırakıyor.

Çinlilerin mühendislik, çalışma disiplini ve hızından övgüyle bahseden gazete, Almanların “diktatör bir rejim olsa bile” Çinlilerden öğrenecek çok şeyleri olduğuna dikkat çekti.

EMİRATES’İN ŞEFİ DE ELEŞTİRDİ

Öte yandan Süddeusche Zeitung’a konuşan Dubai merkezli Emirates havayollarının patronu Tim Clark (64) da Alman tekniğinin ve mühendisliğinin şimdiye kadar hep en iyisi olarak bilindiğini ancak son projenin buna gölge düşürdüğünü kaydetti.

Clark, “Almanlar, sanayi ve araba yapımında çok iyiler. Peki bu havalimanı olayı nedir?” diye konuştu.

 Kaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/-beceremiyorsaniz-birakin-cinliler-yapsin-/dunya/dunyadetay/08.01.2013/1652787/default.htm

Haber okunma sayısı: 1313Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ