<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Rusya'dan ABD'ye uyarı

rusyadan-abdye-uyari

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye’de muhalefetin silahlandırılmasının çatışmanın şiddetinin artmasına neden olacağı uyarısında bulundu.
15 Haziran 2013 Cumartesi 17:41

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Lavrov görüşmede, ABD’nin Suriye muhalefetine silah yardımı yapmasının bölgede çatışmaları artıracağını söyledi. Lavrov, Esad rejiminin kimyasal silah kullandığı yönündeki iddiaların da gerçeklere dayanmadığını ifade etti.” bilgisi yer aldı. Lavrov ve Kerry, iki ülkenin inisiyatifi ile başlatılan ön koşulsuz olarak Cenevre-2 uluslar arası konferansının toplanabilmesi için çabaların artırılması konusunda da fikir birliğine vardı.

Lavrov, İtalyan meslektaşı Emma Bonino ile yaptığı görüşmede de, Esad rejiminin muhalefete karşı üstünlük kazandığı bir dönemde, kimyasal silah kullanmasının anlamsız olduğunu söyledi.

Muhalefetin kendilerinin sahada Esad rejiminin üstünlük sağladığı yönünde açıklamaları olduğunu hatırlatan Rus Bakan, “Rejimin özellikle de küçük miktarda kimyasal silah kullanması anlamsız. Bu sadece kendine zarar verir. Askeri açıdan da bunun mantıksız olduğunu herkes anlayabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından ortaya konan raporun Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün ortaya koyduğu kriterlere de uymadığını söyledi.

MUHALİFLER: ABD SİLAH SAĞLARSA ESAD'I 6 AYDA BİTİRİRİZ

Suriyeli muhalifler, ABD'nin gerekli silah desteğinde bulunması durumunda Esad'ı kısa sürede devireceklerini iddia etti. Özgür Suriye Ordusu Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Selim İdris, "ABD taahhüt ettiği gibi gerekli silah desteğini sunarsa Esad'ı 6 ayda deviririz" dedi.

Suriye'de Hizbullah milisleri destekli Esad ordusu stratejik Kuseyr kasabasını ele geçirmesinin ardından gözünü ülkenin kuzeyindeki Humus ve Halep'e çevirdi. Çatışmaların yoğunlaştığı bir dönemde ABD Başkanı Obama, Esad yönetiminin kırmızı çizgiyi geçerek ülkede kimyasal silah kullanmakla suçladı. ABD yönetimi, muhalifleri silahlandırma kararı aldığını duyurdu. Washington yönetiminden gelen karar, muhaliflerce memnuniyetle karşılandı. El Arabiye televizyonunda yer alan habere göre Tümgeneral İdris, Batılı ülkelerden, Esad yönetimine karşı uçuşa yasak bölge oluşturarak, muhaliflere uçaksavar, tanksavar gibi gerekli silahların sağlanmasını istedi. Muhalif Komutan İdris, "Gerekli silahların elde edilmesi durumunda yönetime bağlı orduyu 6 ay içinde hezimete uğratırız. Bu durum bize sağlanacak yardımın mahiyeti ve miktarına bağlı. Eğer destek az olursa, savaş uzun sürer. İyi bir şekilde koordine olduk. Ancak az bir eğitime ihtiyacımız var. Eğer bu eğitim ve silaha sahip olursak Esad yönetimini 6 ay içinde deviririz." diye konuştuKaynak: http://dunya.milliyet.com.tr/rusya-dan-abd-ye-uyari/dunya/detay/1723336/default.htmEtiketler: ABD , Fransa , Rusya , İngiltere , Genelkurmay , Suriye , Washington , Hizbullah , Dışişleri Bakanlığı , Cenevre , Emma Bonino , Dışişleri , olursa , Halep'e , sadece , Suriye'de , Özgür Suriye Ordusu , Gerekli

Haber okunma sayısı: 2228Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ