<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Moody's açıkladı, borsa düşüşe geçti

moodys-acikladi-borsa-dususe-gecti

Moody’s’in açıklamalarının ardından BIST 100’ün düşüşü yüzde 1’e ulaştı
09 Mayıs 2013 Perşembe 17:57

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi Moody’s’in AA muhabirine yaptığı açıklamaların ardından düşüşe geçerek yaklaşık yüzde 1,10 oranında geriledi.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Marbaş Menkul Değerler Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, Moody’s açıklamalarında herhangi bir zamana işaret etmediğini, dolayısıyla açıklamaların olumsuz algılanmaması gerektiğini belirtiyor.

Bugün ilk seansı sakin geçiren Borsa İstanbul’da ikinci seansta kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in AA’ya yaptığı açıklamaların etkisinin görüldüğünü vurgulayan Doğan, "Açıklamalar öncesi 90,750 civarında bulunan BIST 100 endeksi açıklamaların etkisi ile yaklaşık bin puan geriledi. Açıklamanın detaylarına baktığımızda ise not artışı yapması beklenen Moody’s’in aslında haklı olarak tarih vurgusundan kaçındığı izlenimi alıyoruz" dedi.

Moody’s İletişim Stratejisti Sibado yaptığı açıklamada "Moody’s’in kredi derecelendirmeleri geçerliliğini sürdürmektedir. Yeniden gözden geçirme için herhangi bir zaman dilimimiz bulunmamaktadır" ibaresinin yer aldığını hatırlatan Doğan, bu ibarenin piyasada çok yakın bir zamanda not artışı olmayacak gibi algılandığını, oysa bu açıklamanın zamanlama konusunda herhangi bir bağlayıcılığı olmadığı ve herhangi bir zamanı da işaret etmediğini kaydetti.

Doğan değerlendirmesine şöyle devam etti: "Yani not artışı için sabahki olasılık ne ise bu açıklama sonrasındaki olasılık da bize göre aynı. Buradaki yetkililerin sorulan sorulara herhangi bir tarihle cevap vermesi beklenemezdi zaten. Bu nedenle piyasada bu açıklamaların getireceği olumsuzluğun sınırlı kalacağını düşünüyoruz"Kaynak: http://ekonomi.milliyet.com.tr/moody-s-acikladi-borsa-dususe/ekonomi/detay/1706040/default.htmEtiketler: İstanbul , Moody’s , borsa , Borsa İstanbul

Haber okunma sayısı: 2343Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ