<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Isparta'daki uçak kazasıyla ilgili FLAŞ gelişme

ispartadaki-ucak-kazasiyla-ilgili-flas-gelisme

Isparta'da 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasında savcı mütalaasını verdi.
21 Ocak 2014 Salı 16:49

 Isparta'da 2007 yılında meydana gelen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın görülmesine devam edildi.

Keçiborlu yakınlarında düşen Atlasjet uçağıyla ilgili davanın Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki 23'üncü duruşmasına, sanık ve müşteki avukatları ile kazada hayatını kaybedenlerin yakınları katıldı. Tutuksuz yargılanan sanıklardan duruşmaya katılan olmadı. 

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı Murat Kılıç, mahkeme heyetine davayla ilgili mütalaa sundu. Mütalaada sanıklar Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ Genel Müdürü Aydın Kızıltan, sorumlu uçak mühendisi Faruk Çağımnı, eğitim müdürü İsmail Taşdelen, bakım müdürü Fikri Zafer Dinçer, Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı Oktay Erdağı, Sivil Havacılık Genel Müdürü Ali Arıduru ve Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ ortağı Yavuz Çizmeci'nin, Türk Ceza Kanunu 85. maddesi 2. fıkrasına göre "Birden fazla insanın ölümüne neden olma" suçuyla cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada sanıkların denetleme görevini yerine getirmediği, arıza ve eksikleri bilmelerine rağmen önlem almadıkları iddia edildi.

Mahkemede tanıkların talimatla alınan ifadeleri okundu.

Sanık avukatları, tüm tanıkların ifadesinde uçağın düşüşüyle ilgili beyanatlar vermediklerini savunarak, yeniden bilirkişi tayin edilmeni, simülasyon incelemesi yapılmasını ve kaza kırım raporu doğrultusunda hüküm kurulmasını istedi.

Kazada ölenlerin yakınlarının avukatlığını yapan Şehnaz Yüzer, sanıklar hakkında "bilinçli taksir" suçundan ek savunma hakkı tanınmasını talep etti.

Simülasyon yapılması ve yeniden bilirkişi heyeti oluşturulması talebini reddeden mahkeme heyeti, bir tanık ifadesi konusunda talimat eksiğinin giderilmesine, kazanın birinci raporunda yer almayan Yavuz Çizmeci ile ilgili ek rapor hazırlanmasına ve Cumhuriyet Savcısı Murat Kılıç'ın mütalaasının da değerlendirilmesi için süre tanınmasına karar vererek duruşmayı 25 Mart'a erteledi. 

Olayın geçmişi

İstanbul'dan Isparta'ya gelen Atlasjet Havacılık AŞ yolcularını taşıyan Dünyaya Bakış (World Focus) Hava Taşımacılığı AŞ şirketine ait yolcu uçağı, 30 Kasım 2007'de, Isparta'nın Keçiborlu ilçesi yakınlarındaki Türbetepe mevkisinde düşmüş, kazada 7'si uçuş ekibinden 57 kişi ölmüştü.

Kaza ile ilgili pilotlar Serhat Özdemir ve Tahir Aksoy ve Dünyaya Bakış Hava Taşımacılığı AŞ'nin eski ortaklarından Yavuz Çizmeci hakkında dava açılmıştı. AA Milli Gazete


Haber okunma sayısı: 1125Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ