<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Tehlike çanını papaz çaldı!

tehlike-canini-papaz-caldi

Kıbrıs konusunda tehditler savuran Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos’un bu cüretkarlığı ülkemizin dış politikada geldiği noktayı da gözler önüne serdi
25 Şubat 2014 Salı 02:41

 Tehlike çanını papaz çaldı!

Milli Görüş Lideri Erbakan’ın emriyle gerçekleşen 1974 Kıbrıs Barış Harekatı’nı hala içine sindiremeyen Rumlar, Türkiye’nin AB kapısında hazır kıta beklemesini fırsata çevirmeye çalışıyor. Halihazırdaki bağımsız devletini sahiplenmek yerine AB’nin “federe devlet” tuzağına düşme heveslisi Türkiye’ye, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos bile posta koydu: “Türkler akıllarını başlarına almazlarsa müzakereler çöker.”

Bağımsız devletimiz var, neyin çözümü!

Kıbrıs’taki Türklere karşı Rumlar tarafından yürütülen asimilasyon faaliyetleri ve katliamlar, 1974’teki Barış Harekatı’yla son bulmuştu. Dönemin Başbakan Yardımcısı olan Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan, Başbakan Ecevit’in kararsızlığına rağmen orduya harekat emri vermiş ve adadaki Rum katliamlarına son verilmişti. Nihayetinde kurulan bağımsız Türk devleti, Rumların Yunanistan’la birleşme hayalini (Enosis) de suya düşürmüştü. Bugün ise Türkiye, AB üyeliği uğruna, çözüm diye dayatılan “federe devlet” planlarına evet demeye zorlanıyor. Bağımsız devletini dünya nezdinde kabul ettirmeye uğraşmıyor.

 

Burns Kıbrıs için Türkiye’de ABD’siz düğün olur mu?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry bir ayda 3 kez Türkiye’ye gelerek Türk dış politikasına ayar vermişti. Şimdi de ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns, Türkiye’ye geldi.  Burns, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Sinirlioğlu ile görüştü.  Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, açıklamada, “Türkiye ile ABD arasındaki yakın siyasi diyalog kapsamında gerçekleştirilecek istişarelerde, başta Suriye krizi, Kıbrıs çözüm süreci ve terörle mücadele olmak üzere, her iki müttefikin de müşterek gündeminde yer alan öncelikli ikili ve bölgesel konuların ayrıntılı şekilde ele alınması öngörülmektedir” denildi.

Başpiskopos bile tehdit ediyor!

Kıbrıs’ı Türkiye’den koparmanın bir parçası olan ve federe devlet ambalajına sarılan Annan Planı’na kayıtsız şartsız evet diyen Türkiye, AB’ye yaranmak uğruna aynı tavrını sürdürüyor. Bağımsız devletini bir kenara bırakıp “federe devlet” müzakerelerine soyunan Türkiye bile Rum’u memnun edemiyor. Bu kadar verilen taviz bile Rumlara yetmemiş olacak ki, Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II. Hrisostomos, kalkıp “Hepimiz Türk tarafının utanmadan iki devletten söz ettiğine şahit oluyoruz. İki devlet federasyon değildir. Türkler akıllarını başlarına almazlarsa müzakereler çöker. Kilise’nin tutumu budur” tehdidini savurabiliyor. Peşinen “federe devlet” sözünü almak için tehdide bile girişen Rum’a karşı yeni tavizler vermeye hazırlanan Türkiye ise artık bir Başpiskopos’un tehditlerine muhatap oluyor.Haber okunma sayısı: 2840 Haber Kaynağı: MGYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ