<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Kalorili yiyecekler neden popüler?

kalorili-yiyecekler-neden-populer

Yale Üniversitesi’nin araştırması, kalorili yiyeceklerin neden daha popüler olduğunu açıklıyor.
09 Mayıs 2013 Perşembe 17:48

 

Yale Üniversitesi’nin araştırması, kalori alımının beyinde yemek yeme davranışlarını kontrol eden bölgeyi etkilediğini ortaya koydu. Current Biology dergisinde yayımlanan çalışmanın, insanların bazı yiyecekleri neden daha çok tercih ettiğinin sebeplerini göstererek, obezite konusuna ışık tutacağı öngörülüyor. Araştırma kapsamında, lezzetli, ancak kalorisiz ve karbonhidrat eklenmiş iki farklı içecek türünü, iki grup insanın 3 hafta boyunca içmesi sağlandı. Araştırmaya katılan kişilerin kanlarındaki glukoz oranıyla beyinlerinde meydana gelen değişik tepkiler tespit edilirken, katılımcıların kalorili içeceği daha çok sevdiği görüldü. Araştırma ekibi, kalorili içeceğin kandaki glukozu arttırarak, beynin yeme alışkanlıklarını belirleyen bölgesindeki tepkileri etkilediğini gösteriyor. 

 

Araştırmayı yürüten Dana Small, “Araştırma, bir insanın herhangi bir yiyeceği ne kadar sevdiğinden bağımsız olarak, bir yiyeceği çok yemesinin nedenlerini açıklayabilir. Bu da fazla yemek yeme ve obezite konularında yol gösterici olacaktır.” dedi. Araştırma  ayrıca, glukoz metabolizması bozulmuş olan diyabetli hastaların glukoza olan hassasiyeti fazla olduğundan, yiyeceklere daha duyarlı olacaklarını da ortaya koyuyor.

 Kaynak: http://saglik.milliyet.com.tr/kalorili-yiyecekler-neden-populer-/beslenmevediyet/detay/1706085/default.htmEtiketler: obezite , karbonhidrat , kalori , Grup

Haber okunma sayısı: 1628Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ