<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

KANSERSİZ HAYATLARIN İPUÇLARI - Stresle başa çıkmak için 10 altın öneri

kansersiz-hayatlarin-ipuclari---stresle-basa-cikmak-icin-10-altin-oneri

Stresin bağışıklık sistemini zayıflattığını belirten Patrick Holford, “Kanserden korunmak için stresten uzaklaşın” diyerek stresle başa çıkmak için 10 altın öneriyi okuyucularıyla paylaşıyor...
02 Mart 2013 Cumartesi 11:52

Beslenme uzmanı Holford’Dan kanserden korunma yolları


İngiliz beslenme uzmanı Patrick Holford, ‘Kansersiz Yaşamın Sırrı’ adlı kitabında kanserden korunmak için stresten uzak kalınmasını salık veriyor. Holford kitabında, stresle başa çıkmak için de 10 altın öneride bulunuyor. Uzmanlara göre, endişe, korku ve stres sağlığımıza en çok zarar veren etkenlerin başında geliyor. Bu etkenler kanserde de önemli rol oynuyor. Birçok uzmana göre kanserin en etkili ilacı huzur.
Bu nedenle stresi hayatımızdan mümkün olduğunca uzaklaştırmamız gerekiyor. İngiliz beslenme uzmanı Holford da son kitabında buna dikkat çekiyor. Stresin bağışıklık sistemini zayıflattığını belirten Holford, “İyi bilindiği üzere, kanser tanısı koyulan kişiler çoğunlukla son iki yıl içinde önemli bir kayıp ya da travma yaşayanlardır. Kanserlerin normalde uzun bir ‘kuluçka’ dönemi olduğu düşünülmektedir. Ancak stres ya da bir kayıp söz konusu olduğunda, bu kuluçka dönemi kısalmaktadır” diyor. Holford’un stres kaynaklarıyla mücadelede öne çıkardığı yöntemler şöyle:

1. İş-yaşam dengesi:
İş ve yaşam arasında denge kurmak, aslında biraz hayalden ibarettir. Eğer sürekli bir şeylerin peşinden koşuyorsanız, bu, hala enerji harcıyor ve strese karşı ‘savaş ya da kaç’ tepkisini veriyorsunuz demektir. Ampul gibi gerektiğinde yanmalı, sonra da sönebilmelisiniz.

2. Nefes alın:
Kronik stresin herkes tarafından bilinen etkilerinden birisi de insanların çok hızlı ve az nefes almalarına sebep olmasıdır. Bunun sonucunda kan dolaşımındaki karbondioksit (CO2) miktarı azalır. Stresli olduğumuzda yapabileceğimiz en iyi şey sakinleşip yavaşça ve derin nefes almaktır. Bütün nefes egzersizlerinin temel prensibi göğsümüzün üst kısmıyla nefes almak yerine, akciğerlerimizin hemen altında yer alan, kubbe şekilli bir kas olan diyaframı kullanmaktır. Yoga ve dövüş sanatları gibi sağlık sistemlerinin bir parçası da diyaframla nefes almayı öğrenmektir.

3. Egzersiz yapın:
Birçok stresli durumda en çok yaptığımız şeyler parmaklarımızı masaya vurmak veya sert sözler sarf etmek, ya da daha kötüsü hislerimizi içimize atmaktır ki bu da içten içe kırgınlık duymamıza neden olur. Bu tür tepkiler kana salgılanan hormonları kullanmadığı gibi onları yakmakla görevli fiziksel mekanizmaları da uyarmaz. Açıkça görüldüğü üzere egzersiz yapmak için en iyi zaman stres anıdır. Bu anlarda hareketli bir yürüyüş veya egzersiz seansı bir ilkyardım görevi görecektir.

4. Rahatlayın:
Genel olarak rahat bir tavır benimseyin. Daha yavaş konuşun ve yürüyün. Zor geliyorsa, bir oyundaymışsınız gibi rahat bir insan rolüne bürünün. Basit rahatlama teknikleri aynı zamanda vücudun ve zihnin normale dönmesine yardımcı olur. Ayaklarınızdan başlayıp yüzünüze doğru devam ederek, tüm kaslarınızı önce olabildiğince gerip sonra rahat bırakın. Veya yumruğunuzu sıkıca kapatıp sıkın ve bırakın. Ya da derin bir nefes alın, tutarak ona kadar sayın ve bir kerede hepsini verin.

5. Hayır deyin:
Çok fazla sorumluluk üstlenmek gibi baskıya neden olacağı bariz şeylerden kaçının. ‘Hayır’ ya da ‘şimdi olmaz’ demeyi öğrenin. Sorun başkasının sorumluluğu olduğunda bunu fark etmeyi öğrenin ve durumu üstlenmeyi reddedin.

6. arkadaşınızla konuşun:
Eğer tek başınıza çözemediğiniz duygusal bir probleminiz varsa yardım isteyin veya bir destek grubuna katılın. Duygusal desteğin klinik gücünü en iyi şekilde gösteren örneklerden birisi de Stanford Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. David Spiegel tarafından yürütülen bir çalışmada açıklanmıştır. Metastatik meme kanserli kadınlardan haftalık toplantılara gidenler, hastalıkla kendi başına yüzleşen kadınlara oranla iki kat daha uzun süre hayatta kalmıştır.

7. Bugünü yaşayın:
Tek seferde bir işe odaklanın ve bütün konsantrasyonunuzu bugüne verin. Geçmiş tarihtir, gelecek ise bilinmez. Hayatı dolu dolu yaşamanın yolu tamamen bugünü yaşamaktan geçer. Hayatı değerini bilemeyecek kadar meşgul olup alelacele yaşamak ve ‘işlerin kolaylaşacağı’ zamanın hayalini kurmaktan değil. Hepimiz hayatımızın bir anında ‘Bu gerçekleştiğinde mutlu olacağım’ veya ‘Eğer bunu şu ana kadar yetiştirebilirsem/bitirebilirsem Ö’ gibi şeyler söylemişizdir.

8. Kendinizi ifade edin:
Aklınızdakileri bastırmak yerine söylemeyi öğrenin. Agresif olmanıza gerek yok; yalnızca demek istediğinizi açık ve dürüst bir biçimde ifade edin.

9. Kendinizi bilin:
İnsanların size ve sizin hakkınızda dediklerine kulak verin.

10. Hayatı kontrol edin:
Hayatınızda strese yol açan her şeyi uzun uzun düşünün, sonra bir listesini yapın. Değiştirilemeyenlere karşı daha olumlu bir tavır takının. Eğer değiştirmek mümkünse harekete geçin. Bunların sizi yıpratmasına izin vermeyin.

Gece haberlerini izlemeyin

* Çalışma sürenizi haftada en fazla beş gün, günde ise on saat ile sınırlandırın. Tercihen bir, en az yarım saat her zaman öğle yemeği arası verin.
* Haftada en az bir buçuk günü rutin işlerden uzak geçirin. Boş zamanınızı rahatlatıcı bir hobinizle ilgilenerek, yaratıcı bir şeyler veya (tercihen açık havada) egzersiz yaparak geçirin.
* Yatmaya yakın bünyenizi uykuya hazır hale getirecek, rahatlatacak şeyleri yapmayı rutin haline getirin.Kaynak: http://gundem.milliyet.com.tr/kansersiz-hayatlarin-ipuclari-stresle-basa-cikmak-icin-10-altin-oneri/gundem/gundemdetay/02.03.2013/1675291/default.htmEtiketler: kanser , Tıp Fakültesi , bağışıklık , beslenme , yoga , Stanford , karbondioksit , saat , diyerek , mümkünse , Anında

Haber okunma sayısı: 1116Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ