<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Çözümsüzlüğün içinden çözüm üreten Lider

cozumsuzlugun-icinden-cozum-ureten-lider

Sacit Günbey ESAMda Erbakan Hocayı ve Sosyal Politikalarını Anlattı..
14 Şubat 2014 Cuma 02:00

 Eski Devlet Bakanlarından Prof. Dr. Sacit Günbey, 54’üncü hükümet döneminde sosyal politikalar noktasında önemli adımlar attıklarını belirterek, dönemin hükümetinin Başbakan’ı Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın en önemli iki özelliğinin, çözümsüzlüğün olduğu ortamda çözüm üretmek ve sosyal adaleti çok önemsemek, olduğunu bildirdi.

54’üncü Hükümet’in sosyal politikalardan sorumlu Devlet Bakanı Prof. Dr. Sacit Günbey, Ekonomik Sosyal Araştırmalar Merkezi’nde ‘Erbakan Hoca ve Sosyal Politikalar’ konulu konferans verdi. Konferansa ESAM Genel Başkanı Recai Kutan, Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcılarından Temel Karamollaoğlu, Yaşar Canbay ve Saadet Partisi Genel Başkan Başdanışmanı Fatih Erbakan katıldı. Efsane Başbakan Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın, çözümsüzlüğün olduğu yerlerde çözüm üreten bir lider olduğunu bildiren Günbey, Erbakan’ın sosyal adaleti de çok önemsediğini ve bu duruma Bakanlık yaptığı dönemde çok daha iyi şahit olduğunu kaydetti. Erbakan’ın Başbakan olur olmaz vali ve kaymakamlara gönderdiği genelgeyi anlatan Günbey, “Hocamız, vali ve kaymakamlara gönderilen genelgelerde, kapı kapı dolaşarak ihtiyaç sahiplerini bulmalarını istedi” diye konuştu.

Erbakan’ın Derdi, Sistemin Kendisi

Günümüzde Batılı ülkelerin de sosyal politikalar ürettiğini ifade eden Günbey, Batılı ülkelerin sosyal politikalarının sonuç vermemesinin nedeninin adil bir düzenin var olmaması olarak gösterdi. Mevcut tedbirlerin günü kurtarmaktan öteye gitmediğini söyleyen Günbey, “Erbakan Hocamızın derdi ise sistemleydi. Hocamız korunmaya muhtaç insan bırakılmaması için tedbirler almıştır” şeklinde konuşarak o dönemde alınan tedbirlerin bugünlere kadar etkisini devam ettirdiğini, bunun sebebinin ise Adil Düzen anlayışı ile hareket edilmiş olmasını gösterdi. Göreve geldikleri dönemde devrim niteliğinde bir uygulama başlatarak ‘Aileye Dönüş’ projesine imza attıklarını hatırlatan Günbey, “Biz geldiğimiz dönemde Çocuk Esirgeme Kurum’larına devletin çok para yatırmasına karşın huzur olmadığı için yönetmeliği değiştirdik. Maddi imkânlardan dolayı çocuklarını yurtlara bırakan ailelere çocuk başına yardım vermeye başladık. Böylece aileye dönüş projesi ile dönüşler başladı” dedi.

Dünya Özürlüler Bayramı

Erbakan Hoca’nın özürlülere büyük önem verdiğini bildiren Günbey, “3 Aralık 1996’da Dünya Engelliler Günü’nde Hocamız özürlüleri Meclis’e davet etti. Özürlülerin sorunlarını çözecekleri sözünü vererek, 3 Aralık gününü Dünya Özürlüler Bayramı ilan etti” diye konuştu. Dönemin hükümeti ile birlikte gerçekleştirdikleri sosyal projeleri aktaran Günbey şöyle konuştu: “Özürlülerin sorunlarıyla ilgilenecek olan Özürlüler Dairesi Başkanlığı’nı kurduk. Devlet kadrolarına alınacak olan özürlü personel kontenjanını yüzde 2’den yüzde 3’e çıkardık. Çocuk Esirgeme Kurumlarındaki kız ve erkek öğrencileri ayırdık. Her ilde fakirlere dağıtılmak üzere aidatlar gönderdik. Biz geldiğimizde 100 bin üniversite öğrencisi burs alırken bu sayıyı 200 bine çıkardık. Memura ilk etapta yüzde 50, tarımda çalışanlara yüzde 300, asgari ücretliye yüzde 104 zam verdik. İşçilerle toplu sözleşme imzalanacağı zaman Hocamız ilgili bakanlara pazarlık yapmaksızın yüzde 100 zam verilmesini istedi ve istediği gibi yüzde 100 zam verildi. Hocamız hem enflasyona hem de kalkınma oranına göre zam veriyordu” dedi.

MG


Haber okunma sayısı: 2290 Haber Kaynağı: MGYazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER