<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Konsol Savaşları Giderek Kızışıyor! Sizce Galip Kim Olacak?

konsol-savaslari-giderek-kizisiyor-sizce-galip-kim-olacak

Konsol savaşları giderek kızışırken gözler PS4'e ve Xbox 720 ye çevrildi
09 Mayıs 2013 Perşembe 14:47

21 Şubat tarihinde Sony’nin yeni oyun konsolu Play Station4’ün tanıtılmasından ardından gözler Microsoft’ un yeni oyun konsoluna (Xbox 720) çevrilmişti. Sony, Play Station 4 ile ilgili çok büyük eleştiriler alsa da yeni nesil için çıkacak oyunlar ile konsol tutkunlarında büyük bir beklentiyi oluşturmayı başardı.

PS4 Mü? Yoksa Xbox Mı?

Microsoft yeni nesil Xbox için de bazı duyurularda bulundu. Bu duyuruların en önemlilerinden biri tabi ki işlemci mimarisi ile ilgili gelen haberler. Microsoft’ta Sony gibi AMD’ nin Jaguar mimarisini kullanacağını açıkladı. İşlemcilerin saat hızları ile ilgili her hangi bir açıklama şu anda olmasa da bu anlamda her iki firmaya da ağır eleştiriler alıyor.

İşlemciler Bu Savaşı Ne Kadar Etkiler?

AMD’ nin tablet işlemcileri için geliştirdiği ultra düşük güç tüketimli Jaguar mimarisi yeni nesil oyun konsollarına pekte yakışmayan bir işlemci olarak yorumlanıyor. Sony’ nin en büyük artısı ise Play Station4’ün 8 GB sistem belleği ile bekleneni fazlasıyla karşılayacak olması. Sony, Görünen o ki; Play Station3’te yaptığı hatadan ders almış ve Play Station4’te işletim sistemini X86 ya geçirerek oyun geliştiricilere oldukça büyük bir kolaylık sağlıyor. Aslında bu X86 yonga sistemine geçmek orta seviye ekran kartına sahip Laptop kullanıcılarına yarayacak. PS4 oyunları PC’ lere hemen port edilebilecek ve oyun konsollarının çok güçlü ekran kartları olmadığından dolayı da orta seviye bir ekran kartı olan mobil kullanıcılar oyunları keyifle oynayabilecekler.

Yeni nesil oyun konsolları barındırdıkları işlemci ve grafik birimi göz önüne alındığında artık eskisi gibi 8 – 10 yılda bir değil de 2 – 4 senede bir güncellenecek gibi bir algı oluşturuyor. Her ne olursa olsun Sony, Play Station3’ün ilk çıktığı günkü değişimi Play Station4’te yakalayamadı. Microsoft ise 21 Mart’ ta biz oyun severlere ne sunacak çok büyük bir merak içersinde bekliyoruz. Umarım söylendiği gibi yeni Xbox “sadece internet üzerinden çalışır” ve “2. el oyunları oynayamazsınız” gibi saçmalıklarla tanıtılmaz…

Sizce bu savaşın galibi kim olacak? Daha fazla fotoğraf ve konu ile ilgili yorum yapmak için tıklayın.Kaynak: http://teknoloji.milliyet.com.tr/konsol-savaslari-giderek/yeniurunler/detay/1705989/default.htmEtiketler: Jaguar , Sony , Microsoft , saat , internet , olursa , Oyun , olmasa , sadece


Haber okunma sayısı: 2137Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER