<<< CANLI TV >>><<< TÜM KANALLAR >>>

Telefon şirketlerinin kampanyalarını takip ediyor musunuz?

Abdülkadir Özkan

Abdülkadir Özkan

E-Posta :

 İçte ve dışta çatışmalar devam ederken, partiler seçim kampanyalarına gömülmüş kıyasıya bir mücadele verirken cep telefonu şirketlerinin kampanyalarından sana ne diyen olabilir. Böyle bir yaklaşımda doğrudur. Aslında oldum olası bu kampanyaları tercihlerimi değiştirmeye yönelik gördüğüm için hiç sevmedim ve hep uzak durdum. Her gün gelen mesajları okumadan siliyordum. Ancak, son yaşadığım bir olay çağın gerisinde kaldığımı, günümüzün özellikle bankaların ve telefon firmalarının kampanyalarını takip çağı olduğunu gösterdi.

Telefon firmalarının belli bir tarifesi, girişte bu tarifelerden birini kabul etmenin ondan sonrası için yeterli olduğunu düşünürdüm. Ama yanılmışım. Yanıldığımı 17 senedir abonesi olduğum cep telefonuma Aralık ayı için 80, Ocak ayı içinde 84 liralık fatura gelince anlamış oldum. Çünkü bunca yıldır böylesine bir fatura hiç gelmemişti. Bir aksilik olduğunu düşünerek ilgili firmanın yetkili temsilciliğinin kapısını çaldım. Kendilerine durumu anlatarak bu işte bir yanlış olduğunu söyledim. İlgili hemen telefon numaramı isteyerek bilgisayardan yaptığı kısa bir araştırma sonucu, gelen faturalarda bir yanlışlık olmadığını söyledi. Şaşkınlığım bir kat daha artığını görünce, 2001 yılından beri bir kampanyaya girmediğimizi, bunun için de tüm cep telefonu firmaları için belirlenmiş sabit ücret üzerinden faturalandırıldığımı, sanıyorum 154 dakikalık bir aylık konuşmamın da gelen faturaya uygun olduğunu söyledi. Bu izahat tatmin etmediği için ilgiliye, ”17 senedir firmanızda kaldığım için teşekkür beklerken şimdi cezalandırılıyor muyum?” diye sordum. İlgili yüzeme bakarak hafif bir tebessümle çaresizliğini belirtti.

Sürekli yeni kampanyalar yapıldığı bunlardan birisini seçerek yeni bir sözleşme imzalarsam yüksek faturaların gelmeyeceği söylendi. Niçin telefon şirketlerinin kampanyalarını takip etmek zorunda olduğumun cevabını alabilmiş değilim. Bir yandan aylık 500 dakika her yöne konuşma karşılığı 20-25 lira talep edilirken benim 154 dakikalık konuşmamın kampanyaya girmedim diye 84 lira olduğunu da anlayabilmiş değilim.

Belli ki cep telefonu şirketleri devletin belirlediği tarifeleri delmenin yolunu kampanyalarla bulmuşlar. Böyle olunca da resmi tarifenin dışına çıkabilmek için bu kampanyaları takip edeceğiz, en uygununu bulup oraya geçeceğiz. Böylece belki her yıl bir başka şirkete numaramızı taşıyacağız. Bir yandan devlet sanki piyasada konuşma ücretlerini belirliyor görünüyor, öbür yanda firmalar arasında kıyasıya rekabet sürüyor. Bu yarışı takip etmek, içinden en uygun olanı bulmakta biz e düşüyor. Müşteriyi bu kampanyaları takibe zorlayan uygulama bana sağlıklı gelmedi.

Doğru bulmuyorum ama ne yapacağım.17 yıldır abonesi olduğunu şirketin uygulamasına duyduğum öfke ile bir başka şirketin kampanyasına girdim, ben de kampanyacı oldum. Girdimde mutlu muyum? Kârlıyım ama mutlu değilim. Çünkü alışkanlıklarımı kolay değiştirebilen birisi değilim. Tıraş olduğum berberim, alışveriş kocaeli escort yaptığım dükkanı çok büyük terslik olmaz, bir terbiyesizlikle karşılaşmazsam değiştirmem. Ama, sadakatimin cezalandırılmasına da kayıtsız kalmam/kalamazdım.

Kısacası cep telefonu şirketleri ile bankaların her gün mesaj bombardımanına tuttukları kampanya saldırısından tüketicileri koruyucu bir tedbir alınmalıdır. Çünkü, bazen bu kapmayalar görevli kişilerce doğrudan takip ediliyor ve insanın adeta boğazını sıkarcasına yeni tekliflerini kabule zorluyorlar. Bu da bana sanki müşteriler çıkarlarını bilmiyor da bu parça başı çalışan insanlar biliyormuş görüntüsü veriyor. Bu sıkıntı ile dikkate almadığımız kampanyalar sonucu yüksek fatura ödemek de işin cabası.

MG

İzlenme: 7 Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

Tüm Yorumlar
  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

ÇOK OKUNANLAR

Listelenecek kayıt bulunamadı

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ